top of page
Search
  • Writer's pictureArticle Send

INTERNATIONAL CARPET, RUG AND FINE ARTS CONGRESS

Discover Anatolia (Anadolu'yu Keşfet) Projesi kapsamında; dillere destan "Bünyan Halısı" temalı "Uluslararası Halı, Kilim ve Güzel Sanatlar Kongresi ve Sanat Sergisi " 12-13 Ekim 2023 tarihlerinde Bünyan, Kayseri'de gerçekleşti.


Yüz yüze ve çevrimiçi olmak üzere bilimsel ve uygulamalı çalışmaların sunumlarının yapıldığı kongrede; sanat sergisi ve çalıştaylara ev sahipliği ile bölgenin uluslararası alanda tanıtımı yapıldı. Bu kadar kısa sürede hazırlıkları tamamlanan sanat etkinliğine 12 ülkeden katılım sağlandı.


Etkinlikte, halının bir sanat eseri olarak ekonominin vazgeçilmez bir parçası olduğu ve dünya ilim âleminin gündemine getirilmesi gerektiği vurgulandı.


Projenin yürütücüsü Münire Şahin'in açılış konuşmalarının ardından, İKSAD Genel Sekreteri Dr. Kaldygul Adilbekova, Discover Anatolia platformunun ülkemiz ve Türk Dünyası çalışmaları için önemini vurgulandı. Açılış seremonisi etkinliğin onursal konuğu Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa'nın ve Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun'un konuşmalarıyla devam etti.


Sayın Özkan Altun, Discover Anatolia Projesi'nin ülkemizin ve bölgenin kültürel mirasının tanıtımı adına yürütücülüğünü yapan İKSAD'a teşekkürlerini iletti.


Açılış programı sonrası İKSAD Genel Sekreteri Dr. Kaldygul Adilbekova, Bünyan Belediye Başkanı Sayın Özkan ALTUN, Bünyan Kaymakamı Sayın Turgut Gülen, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ve Proje Yürütücüsü Münire Şahin karşılıklı olarak plaket ve hediye takdiminde bulundu.


Böylelikle İKSAD olarak; bilimsel çalışmaları yerel yönetimlerle paylaşmak, bilim dünyası ve karar alıcıların etkileşimini artırmak, her iki paydaşın, bilgiyi üreten ve uygulayan kesimin etkin bir şekilde birlikte toplumsal fayda için çalışmalarına öncülük etmek gibi hedeflerimize bir adım daha yaklaşmış olduk.


Bölgenin uluslararası tanıtımına vesile olan etkinliğimiz aracılığı ile İKSAD Enstitüsü'nün Discover Anatolia projesine verdiği desteklerinden dolayı Bünyan Belediyesine, Bünyan Kaymakamlığına ve Kayseri Üniversitesine şükranlarımızı sunuyoruz.


Comments


bottom of page